• Koła zainteresowań

    • JĘZYK ANGIELSKI

      Nauczanie  języka angielskiego małych dzieci nie jest łatwym zadaniem. Zajęcia diametralnie różnią się od lekcji prowadzonych z młodzieżą, czy też osobami dorosłymi.     Nauczyciel dzieci w wieku przedszkolnym musi mieć w zanadrzu szereg różnych stymulatorów podtrzymujących uwagę dziecka oraz głowę pełną pomysłów na ćwiczenia utrwalające wprowadzone treści językowe. 

             Dzieci w wieku przedszkolnym  posiadają duży potencjał w przyswajaniu języka obcego. Jego nauka przebiega w sposób naturalny poprzez długotrwałe osłuchiwanie  się, podobnie jak czyniły to, poznając swój język ojczysty. Ich chłonny umysł i ciekawość pozwala opanować dźwięki i słowa w każdym języku obcym. Powtarzanie i naśladowanie dźwięków i słów nie sprawia małym dzieciom większych trudności. Czynią to spontanicznie, nie czują oporu przez wypowiadaniem się w języku obcym, nie boja się eksperymentować. Oczywiście nie zawsze jest idealnie. Bywa, że najskrupulatniej przygotowany plan lekcji legnie w gruzach i nadaje się do wyrzucenia. Są jednak momenty kiedy dzieci potrafią to w nieoczekiwany sposób wynagrodzić, naśladując nauczyciela w swobodnych zabawach, czy też chwaląc się spontanicznie posiadaną wiedzą.  

             Nasze Przedszkole posiada w ofercie edukacyjnej dla przedszkolaków bezpłatne zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, realizowane dwa razy w tygodniu dla każdej z grup wiekowych (patrz: harmonogram zajęć). Nauka j.angielskiego przebiega w oparciu o podstawową formę działalności dziecka w wieku przedszkolnym tj. zabawę. W trakcie  lekcji dziecko uczestniczy w różnorodnych grach i ćwiczeniach typu TPR(Total Physical Response) angażując całe ciało w proces powtarzania i zapamiętywania poszczególnych słów i zwrotów. Proces nauczania języka angielskiego jest wspierany przez wiele pomocy dydaktycznych, takich jak: kolorowe karty z obrazkami, maty edukacyjne,  płyty z  fantastycznymi piosenkami, rymowankami, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, puzzle oraz  różnorodne pacynki które są świetnym motywatorem do komunikowania się dzieci w języku angielskim.  Zajęcia programowe są na potrzeby dzieci uzupełniane lekcjami okolicznościowymi o tematyce świątecznej (Halloween,  Christmas, Easter).

             Rodzice zapoznawani są z tematykę przeprowadzonych zajęć na bieżąco, poprzez informacje wywieszane na tablicy  znajdującej się na korytarzu przedszkola. Mam nadzieję, że zabawa z językiem angielskim przyniesie dzieciom wiele przyjemności i radości.

      ZAJĘCIA PLASTYCZNE

      Podstawą skutecznego funkcjonowania jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę zdolność należy rozwijać. Kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej.

      Plastyka jest jedną z podstawowych form ekspresji twórczej, w której dziecko ma możliwość wyrażania emocji i przeżyć w toku swojej aktywności.

      Zajęcia plastyczne są organizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia są organizowane tak, aby każde dziecko miało możliwość indywidualnego i co ważne swobodnego wypowiadania się oraz tworzenia w zakresie dostępnych środków plastycznych.

      Niejednokrotnie aktywność artystyczna jest jedną z form komunikacji wśród dzieci.

      Ćwiczenia plastyczne w dużej mierze pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Twórczość plastyczna sprzyja redukowaniu napięć emocjonalnych, uspokaja, daje dużo swobody, a jednocześnie radości i satysfakcji. Rozbudzanie zainteresowań sztuką, plastyką skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania.

      Dziecko rozwija swoje zdolności poprzez spostrzeganie. Obserwacja zjawisk i przedmiotów pozwala na lepszy ich odbiór, rozróżnianie barw, kształtów. Celem organizowanych zajęć jest wyzwalanie twórczości jednostek poprzez umiejętności wyrażania własnych emocji i uczuć w ekspresji plastycznej. Dzieciom czasami bardzo trudno jest mówić otwarcie o własnych odczuciach zwłaszcza, gdy bezpośrednio o nie pytamy. Zajęcia plastyczne dają, więc możliwość wyrażania ich.

       

      „ŚWIAT W KOLORACH”

      Program zajęć plastycznych dla dzieci 5 – 6 letnich

       

       

           Dziecko w swej ogromnej potrzebie

      zdobywania świata wyraża dostępnymi mu

      środkami swoje oryginalne reakcje na problemy,

      jakie stwarza mu życie.

      Czyni to, ze wzruszającą nas wirtuozerią i świeżością……….

                                                                           Celestin Freinet

       

           Działalność plastyczna, podobnie jak zabawa, stanowi w wieku przedszkolnym potrzebę rozwojową i jest jedną z form aktywności dziecka. Stwarza szerokie pole do realizacji jego możliwości i pobudza do wyrażania swoich uczuć. Daje mu przy tym radość i zadowolenie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Jest wyrazem jego wewnętrznej energii, uspakaja je, daje uczucie odprężenia oraz zaspakaja potrzebę działania.

           Naturalną u dziecka skłonność do ekspresji plastycznej można ciągle rozwijać, pogłębiać przez dostarczanie mu nowych środków wyrazu plastycznego i wzbogacanie umiejętności, jak i wiedzy na ten temat.

           Stefan Szuman przedstawia twórczość rysunkową dziecka jako zabawę, i to wyśmienitą zabawę! Zabawę, która daje radość z samego rysowania, a czasem z jego efektu. Dziecko jest więc jednocześnie twórcą i widzem. Twórcą – gdy planuje i tworzy swój rysunek, widzem – gdy cieszy się i jest dumne z jego oglądania.”

           Dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się i zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości. Nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwo bez kolorowych kredek, mazaków czy ołówków, dzięki którym można nie tylko dobrze się bawić a zarazem uczyć, lecz za ich pomocą ukazać to, co nas interesuje, zachwyca, co jest nam najbliższe.

           Nasza placówka od wielu lat aktywnie realizuje zadania związane z zaspokajaniem potrzeb aktywności twórczej dzieci w ramach zajęć kółka plastycznego „Świat w kolorach”.

      Dzięki zajęciom dzieci poznają nie tylko ciekawe techniki plastyczne, ale rozwijają pewność siebie i poczucie własnej wartości, przełamując bardzo często nieśmiałość, niepewność a niejednokrotnie lęk. Zajęcia maja na celu dostarczanie dzieciom ciekawych doznań estetycznych, wyzwalanie u nich chęci do własnego tworzenia i działania.

           Treści programowe uwzględniają takie zadania jak :

      - rozszerzenie wiadomości na temat terminologii plastycznej

      - gromadzenie, rozszerzanie, porządkowanie wiadomości na temat  twórczości plastycznej

      - odkrywanie własnych możliwości twórczych poprzez poszukiwanie,

        przeżywanie, zabawy twórcze, działanie

      - eksponowanie wytworów prac plastycznych

      Przedszkolaki z radością uczestniczą w spotkaniach, a dzieła które powstały w ich wykonaniu zdobią przedszkole a także biorą udział w konkursach plastycznych.

           W wyniku uczęszczania na zajęcia, dzieci:

      - posługują  się i eksperymentują  różnorodnym materiałem plastycznym  przyborami  

         plastycznymi

       -podejmują zadania plastyczne w celu wyrażania swoich opinii , przeżyć i obserwacji

       -rozwijają swoje umiejętności stosowania różnych technik plastycznych

       -rozwijają pewność siebie i poczucie własnej wartości

       -posiadają umiejętność współdziałania i tworzenia w grupie.

      - podejmują działania plastyczne w celu ukazania piękna twórczości patronki przedszkola

      - dostrzegają piękno sztuki

      - rozwijają własny potencjał pozytywnych wartości

      - eksperymentują posługując się swoją fantazją i wyobraźnią

           Zajęcia , w których  najchętniej uczestniczą to:

      prace na temat dowolny, tworzenie kompozycji płaskich, tworzenie elementów dekoracyjnych ilustrowanie treści proponowanych utworów literackich, wykonywanie prac łączących kilka technik plastycznych, tworzenie kompozycji z gotowych elementów, malowanie na sztalugach, zajęcia w plenerze.

      Origami

      „W świecie magicznych kół, kwadratów i  trójkątów” – program pracy koła origami dla grupy 5-6 latków

      Iga Tomzik

       

       

       

       
      1. WSTĘP:

      Origami płaskie z koła i jego walory w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym”.


      Origami jest formą rozwijającą dzieci manualnie i rozbudzającą twórczość myślenia. Stosuje się ją w przedszkolu, jako niekonwencjonalną metodę w różnorodnych zajęciach edukacyjnych od wielu lat.

      Origami pobudza układ nerwowy, integrując w czasie składania papieru pracę obu półkul mózgowych. Dzięki temu dziecko odbiera wrażenia angażując wszystkie możliwe zmysły. Zajęcia koła orgiami mają za zadanie rozwijać, kształtować, odkrywać talenty, zdolności i zainteresowania dzieci. Stosowanie na zajęciach sztuki origami, a w szczególności orgiami płaskiego z koła, pomaga stworzyć atmosferę aktywności twórczej, dokładności i precyzji manualnej, rozwija inicjatywę dziecka, zapewnia osiągnięcie sukcesu, motywuje do dalszej pracy, a także uczy dyscypliny. Składanie papieru to praca dwóch rąk prowadząca do dotlenienia półkul. Ingerencja mózgu sprawia, że dziecko może być faktycznie twórcze. Origami płaskie z koła jest bardzo dobrą formą wspomagającą rozwój dziecka w przedszkolu. Podczas składania dziecko podejmuje niezwykły wysiłek, charakteryzujący się dużą koncentracją, która pozwala osiągnąć pożądane efekty. Sztuka składania papieru nie tylko wpływa na rozwijanie zdolności manualnych, na doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo-ruchowej, czy rozwijanie pojęć matematycznych, ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalno-motoryczny dziecka. Działa redukując stres przywracając poczucie relaksu i przyjemności. Dzięki origami uczymy dziecko krytycznego doboru wielkości, kształtu i koloru w celu wykonania pracy. Dziecko podejmując pracę składania papieru staje się zaangażowane, starannie i dokładnie wykonuje czynności, to budzi w nim chęć tworzenia czegoś nowego i podejmowania coraz to trudniejszych zadań. W origami płaskie z koła bardzo ważna jest sama technika składania. Zwracamy szczególną uwagę na dokładność i staranność wykonywanych czynności. W początkowym etapie zginania kół pamiętamy o zasadzie wykorzystania tylko jednego zgięcia. Następnie wprowadzamy trudniejsze złożenia, w których koła zginane są wielokrotnie. W pierwszym etapie wprowadzamy modele, które dzieci odwzorowują. Są to tzw. formy podstawowe, z których można zrobić różne proste postacie. W następnym etapie proponujemy dzieciom możliwość zmiany według własnego uznania i swoich umiejętności twórczych. Efektem końcowym tych działań jest różnorodność prac. Pamiętamy również o tym, że wszystkie czynności związane ze składaniem wykonujemy na płaszczyźnie, a nie w powietrzu. Wykorzystując tę formę działalności dajemy dziecku możliwość wszechstronnego rozwoju na każdym jego poziomie. Origami niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wyrabia cierpliwość i to w bardzo atrakcyjny sposób. Dziecku zależy na efekcie, wie, że go osiągnie, przez to motywuje się do pracy, nawet, jeśli nie jest mu łatwo. Radzi sobie przez to z niepowodzeniami, co może przenieść potem na życie codzienne. Origami rozwija dokładność. Już sama charakterystyka origami wskazuje na to, że przy nim trzeba zapomnieć o bylejakości. Dziecko chcąc złożyć figurkę musi zrobić to starannie. Jeśli nie przyłoży się, zobaczy, że efekt będzie mizerny – zwierzątko będzie koślawe, a przedmiot nie będzie przypominać tego, co na rysunku. Następnym razem postara się bardziej, chcąc osiągnąć to, co inne dzieci, albo osoba prowadząca. Jest szansa, że potem w szkole czy domu inne rzeczy też będzie chciało wykonać dokładnie oczekując efektu. Z dokładnością wiąże się doskonale ćwiczona koncentracja. Bez niej nic się nie uda. Trzeba skupiać się na swojej pracy, lecz także na tym, co pokazuje osoba prowadząca. Konieczne jest uważne słuchanie instrukcji i podążanie za kolejnymi zgięciami. To, dlatego czas tak szybko mija dzieciom przy składaniu papieru. Są one cały czas skupione i nie mają jak rozpraszać się lub nudzić. Jednak zdolność młodego mózgu do pracy na tak wysokich obrotach nie jest duża, dlatego po jakimś czasie następuje zmęczenie i dekoncentracja. Należy wtedy bezwzględnie skończyć pracę, choćby figurka nie była gotowa. Można ją dokończyć za dziecko i powrócić do niej innym razem, nie jest wskazane kończenie na siłę z dzieckiem. Origami ma być przyjemnością, a nie zadaniem do wykonania! Składanie papieru dodatkowo rozwija wyobraźnię przestrzenną, gdyż trzeba sobie wyobrazić jak będzie wyglądać kolejny krok i porównać płaski rysunek z trójwymiarową formą, co jest dodatkową trudnością. Składanie origami synchronizuje ze sobą kilka zmysłów – dotyk, wzrok, słuch. Wzmacnia także koordynację wzrokowo-ruchową, zwłaszcza, jeśli trzeba wykonać dokładne „czubki” czy zachować symetrię obu stron formy. Origami rozwija także małą motorykę, czyli sprawność ręki. Zdecydowanie ma to potem odbicie w szkole w ładniejszym piśmie, dokładniejszym rysunku, sprawniejszym posługiwaniu się nożyczkami oraz w wielu innych sytuacjach w życiu codziennym – zawiązywaniu sznurówek, zapinaniu guzików, grze na instrumentach klawiszowych czy strunowych itp. Wszystkie wymienione procesy, jakie zachodzą w czasie składania origami, powodują, że pracuje cały mózg i jego półkule doskonale się przez to synchronizują (np logika – lewa półkula, wyobraźnia – prawa). Origami jest więc to sztuka wymagająca. Nie ma chyba jednak wielu lepszych i przyjemniejszych ćwiczeń dla małego mózgu.

      2. ZAŁOŻENIA:

      Zgodnie ze swoimi założeniami najważniejszym zadaniem, jakie program ma do spełnienia, poza realizacją zadań edukacyjnych i wychowawczych określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego jest:

      • rozwijanie uzdolnień artystycznych swoich wychowanków poprzez różnorodne formy techniki twórczej
      • rozwijanie zdolności poznawczych i manualnych prowadzących do rozbudzenia zainteresowań sztuką orgiami
      • budzenie wrażliwości estetycznej, odkrywanie radości tworzenia piękna
        stwarzanie możliwości wyrażania własnych spostrzeżeń, przeżyć i uczuć związanych z uczestnictwem w grupie.
      • rozwijanie precyzji manualnej
      • rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zdolności twórczych
      • uczenie prostoty, estetyki, dokładności i dyscypliny.
        umożliwianie samodzielnego tworzenia
      • kształcenie spostrzegawczości, orientacji w przestrzeni, koordynacji wzrokowo-ruchowej,
      • rozwijanie wyobraźni, logicznego myślenia i podzielności uwagi

      Zajęcia plastyczne techniką orgiami odbywają się 1 raz w tygodniu w czwartki.

      3. CELE:

      Cele główne:

      • przypomnienie techniki origami płaskiego z koła
         wprowadzenie kirigami,
      • poznanie techniki origami przestrzennego z kwadratu i prostokąta
      • budzenie wrażliwości estetycznej
      • kształtowanie cech społecznych wśród dzieci
      • integracja dzieci

      Cele operacyjne:

      dziecko:

      • zdobywa umiejętności w zakresie poznawania nowych technik składania papieru
      • kształtuje  sprawność manualną
      • rozwija umiejętność pracy indywidualnej oraz współpracy w grupie
      • rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie
      • dowartościowuje się poprzez szybki sukces
      • przyswaja  zasadę  konsekwencji w swoim postępowaniu

      4. METODY PRACY:

      • słowne: instrukcje, burza mózgów;
      • czynne: metoda zadań stawianych dzieciom;
      • oglądowe: oglądanie gotowych prac plastycznych.

      5. FORMY PRACY:

      • indywidualna
      • grupowa

      6. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

      Do przeprowadzenia w/w programu konieczna będzie duża ilość kolorowych kół różnej wielkości.

      Literatura pomocnicza:

      D. Dziamska „Magiczne kółeczka czyli orgiami płaskie z koła” Warszawa 2003, wyd. BIS

      K. Klimas „Origami. Sztuka składania papieru" Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1988.

      7. TEMATYKA SPOTKAŃ:

      Jesień: muchomor, miś, sowa, parasol, jeż, jesienne drzewo, las, wiewiórka

      Zima: choinka, Mikołaj, aniołek ,szopka, bałwan, Eskimos, bombka, pingwin, karmnik, pajacyk

      Wiosna: różne rodzaje kwiatów, wiosenne drzewo, biedronka, latawiec, zajączek, kurczaczek ,żaba, bocian

      Lato: słoneczko, rak, rybka, dżdżownica,  łódka  , motyl, twarz chłopca i dziewczynki

       

       

      8. EWALUACJA PROGRAMU:

      Obserwacja i dostosowanie działań do możliwości dzieci. Wystawa prac na tablicy. Zbieranie prac z przebiegu programu do teczek dzieci. Fotografowanie prac dzieci

       

      Kółko taneczne

      Muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.

      Etienne Souriau twierdzi, że „okres przedszkolny ma szczególne znaczenie, ponieważ wrażliwość i uzdolnienia muzyczne dziecka kształtują się wówczas prawie definitywnie”.

      Podstawową formą aktywności muzycznej dziecka jest ruch przy muzyce. Słuchanie i przeżywanie muzyki w wielu aspektach łączy się  z aktywnością ruchową. Ruch jest naturalną dziecięcą potrzebą, która towarzyszy wszystkim zabawom najmłodszych. Ruch przy muzyce jest nie tylko bardzo ważnym środkiem kształcenia dyspozycji muzycznych, lecz także wpływa w zasadniczy sposób na ogólny rozwój dzieci. (...)

      W naszym przedszkolu raz w tygodniu nauczyciele wszystkich grup wiekowych umożliwiają dzieciom spotkanie z różnymi tańcami. Uczą ich podstawowych kroków i figur. Przygotowane tańce są wizytówką przedszkola na różnych uroczystościach przedszkolnych, szkolnych i pozaprzedszkolnych o zasięgu gminy i powiatu.

                                                           Uczymy się różnych tańców : krakowiak, polonez, kujawiak, poleczka, są również tańce nowoczesne i  różnych narodów

    • brak danych